Eminönü Alibeyköy tramvay hattı güzergahı belli oldu

images (1)

Eminönü Alibeyköy tramvay hattı için ÇED süreci başladı. Hat 7 bölgenin trafik sorununu azaltacak.

Kadir Topbaş, İstanbullulara Fatih, Eyüp ve Bayrampaşa ilçelerinde ulaşımı rahatlatacak yeni bir tramvay hattının müjdesini verdi.Projeyi ilk kez Göktürk’teki yürüyüş parkurunun temel atma töreninde açıklayan Topbaş, “Eminönü’nden başlayan Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden geçen ve Alibeyköy Cep Otogarı’na kadar gelen 12 kilometrelik bir tramvayın hazırlıklarını yaptık. Böylece İnşallah yanında da bir bisiklet yolu düşünüyoruz. Bu da bir raylı sistem olarak önemli. Eyüp Merkez’den de Bayrampaşa’ya çıkan bir tramvay olacak. O tramvay hattı da buna entegre olacak. Tramvay ile Haliç sahilinde seyahat imkanını ortaya koyacağız. Feshane etkinliklerini artık Yenikapı’daki bir çadır konseptine taşıyacağız. Böylelikle trafik yoğunluğu hazırlanacak. Feshane için daha farklı bir proje çalışmamız var. Geçmişteki feshane konseptine yakın bir kıyafet müzesi düşünüyoruz” dedi.

OTQ2NzM4Mj-eminonu-ile-alibeykoy-arasi-yeni-tramvay-hatti-geliyor

YENİ TRAMVAY 30 AYDA TAMAMLANACAK

Başkan Topbaş’ın müjdesini verdiği 12 kilometrelik Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı 18 istasyondan oluşuyor. Eminönü ile Alibeyköy cep otogarı arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak. Eminönü, Küçükpazar, Kadir Has Üniversitesi, Fener, Balat, Feshane, Eyüp Teleferiği, Devlet Hastanesi, Silahtar, Bilgi Üniversitesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro Durağı ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonlarından oluşan yeni tramvay hattı Eyüp Meydanı’ndan Demirkapı ve Bayrampaşa’ya da ayrı bir hat ile bağlanarak entegre olacak. Yeni tramvay hattının hemen yanında bir bisiklet yolu yapılacak ve rayların geçtiği alandaki yeşil doku korunarak bir yeşil hat oluşturulacak.

eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü Eminönü Alibeyköy raylı sistem projesinde ÇED sürecini başlattı. 492 milyon 710 bin TL’lik proje Fatih ve Eyüp ilçelerini kapsıyor.

Hat toplam 10 kilometre uzunluğunda birbirine paralel geliş ve gidiş olmak üzere 2 raydan meydana gelecek. Tramvay için öngörülen güzergâh Eminönü Meydanı’ndan başlayıp, Haliç Kıyısı boyunca devam etmekte ve Alibeyköy cep otogarı karşısında sona eriyor.

Hat Fatih ve Eyüp olarak planlanmış olsa da Beyoğlu, Bayrampaşa, Kâğıthane, Şişli ve Sultangazi ilçeleri ile yakın ilişki ve etkileşim içerisinde olacak.

SAATTE 10.500 YOLCU TAŞIYACAK

Güzergahta toplam 14 istasyon yer alacak. 2023 yılı itibariyle pik saatlik kapasitesi, 10.500 yolcu/saat-yön olarak belirlendi. Güzergah boyunca 74 araç bulundurulacak. Araçların azami hızı 60 km/saat, ticari hızı ise 18 km/saat olacak şekilde projelendirildi.

1151395_cf0f4449032720bd81ed63e52ea05c9b

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTI DURAKLARI:

– Eminönü Meydan İstasyonu
– Cibali İstasyonu
– Balat İstasyonu
– Feshane İstasyonu
– Eyüp Devlet Hastanesi İstasyonu
– Sakarya Mahallesi İstasyonu
– Alibeyköy İstasyonu
– Küçük Pazar İstasyonu
– Fener İstasyonu
– Ayvansaray İstasyonu
– Eyüp Teleferik İstasyonu
– Silahtarağa İstasyonu
– Alibeyköy Merkez İstasyonu
– Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonu

tramvay_2318

EMİNÖNÜ ALİBEYKÖY TRAMVAYI HANGİ HATLARA BAĞLANACAK?

– Bağcılar – Kabataş Tramvay hattı ile Eminönü’nde,
– Hacıosman – Yenikapı metro hattı ile Küçük Pazar istasyonunda,
– Beylikdüzü – Söğütlüçeşme metrobüs hattı ile Feshane istasyonunda,
– Planlanan Bayrampaşa – Eyüp tramvay hattı ile Feshane istasyonunda,
– Eyüp – Piyerloti teleferik hattı ile Eyüpsultan istasyonunda,
– Planlanan Kazlıçeşme – Söğütlüçeşme metro hattı ile Silahtarağa istasyonunda,
– Planlanan Eyüp – Yeşilpınar teleferik hattı ile Sakarya Mahallesi istasyonunda,
– İnşaat çalışmaları devam eden Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı ile Alibeyköy istasyonunda,
– Hattın son istasyonunda da Alibeyköy Cep Otogarı ile birlikte Seyrantepe – Alibeyköy metro hattı ile entegre olacak.

2 Yorumlar

  1. Yıllardır buraya neden metro, tramvay yapılmaz dedim içimden. Halicin yanında Alibeyköye kadar bomboş parklar duruyor. Onun altından metro yapsınlar derdim. Tramvayda karar kılınmış ama olsun. Hiçyoktan iyidir. Hem metroya iniş çıkış zor oluyor.

    1. Oranın trafiği nolacak.3-5 sene trafik çilesi çekecek millet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.