Facebook’un Başı Çok Büyük Dertte

f03859a28e9e43bc982ef0b9c81f83da i (1) iFacebook şirketinin ailelerinin izni olmadan çocukların Facebook sitesinde para harcamaları halinde paranın ailelerine iadesi talebinde bulunan ABD’li bir federal yargıç davasında haklı bulundu. Bu dava ile diğer mağdur ailelerde cearetlenerek Facebook’un zor durumda kalmasını sağlayabilirler.

Facebook’un yaşları küçük olan çocukların site üzerinden online işlemleri yapabilmesinin yöntemlerini değiştirmesi gerektiği yönünde karar veren Kaliforniya San Jose Bölge Yargıcı Beth Labson Freeman, bu iddia ile dava açacak kişi sayısının çok artacağını düşünüyor.

Facebook avukatları kendini savunmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Facebook davacıların iddialarının çok mantıksız olduğunu söyledi ve Facebook sözleşmelerinin çok açık olduğunu ve ellerine ulaşan bir emir olmadığını söyledi.

Hakim ise kararında “Bu çocuklar internetten yanlış bir yöntemle bir şeyler satın aldığında hukuk devletinin görevinin anne ve çocuklarını korumak olduğunu” söyledi. Dava iki çocuk ve ebeveynleri tarafından getirildi.

Çocuklardan biri ailesinin izni olmadan anne ve babasına ait bir bankamatik kartı ile 1059 $ harcadı diğeri ise annesi “Ninja Saga” oyununda kendi kredi kartından 20 $ harcama izni verdi ama sonra çocuk başka alımlar için birkaç yüz dolar daha harcadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.