IOS 9.3 ile gelen “Night Shift” iPhone 5’te çalışıyor mu?

iOS işletim sistemi yeni bir sürümünü daha çıkardı.

Çıkan sürümde birçok yeni özellik geliyor. IPhone 4S ve yukarısı için desteklenen bu işletim sisteminin bazı özellikleri eski telefonlarda çalışmıyor.

Bunun nedeni 64 bit işlemcisi olmayan iPhone 5 ve alt seviyedeki telefonların bu özellikleri desteklememesidir.

iPhone 5S ve üst modellerde ise sorunsuz olarak tüm özellikler çalışmaktadır.

Night Shift Nedir?

Öncelikle Apple’ın bu yeni özelliğinin sizi ve sağlığınızı düşündüğünü belirtelim. Zira araştırmalar, akıllı telefonlar ya da tabletler aracılığıyla akşam saatlerinde parlak açık mavi renge maruz kalmanın günlük ritminizi etkilediğini ve uykuya dalmanızı zorlaştırdığını gösteriyor.
Night Shift ise gün batımından sonra iPhone ve iPad’lerin ekranlarındaki renk dengesini ayarlayarak geceye uyumlu hale getiriyor. Belirtilene göre isteğe bağlı olarak sizi gün batımının ardından uyaran özellik, ekran renklerini, turuncu, kırmızı tonları ağırlıklı olarak belirleyip mavi ile beyazı azaltarak, daha ‘sıcak’ bir hale getiriyor. Böylece telefon kullandıktan sonra daha sağlıklı şekilde uykuya dalabiliyorsunuz.

Night Shift Nasıl çalışıyor?

Ayarlar – Ekran & Parlaklık bölümünün hemen altındaki yeni “Mavi Işık Azaltma” alanına eklenen bir kaydırma barıyla çalışan özellikte, barı sağa çekersek renkler daha sıcak, sola çekersek de daha soğuk bir hal alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.