İstanbul’lular İSMEK’te en çok hangi egitimi almak istiyor?

Geçtiğimiz bir ayda İSMEK’e başvuran 234 bin kişinin profili aynı zamanda da 16 yaş üstü İstanbulluların eğitim tercihleri hakkında fikir veriyor. Tercih edilen branşlar arasında dil eğitimleri de var el sanatları ya da spor eğitimleri de. Meslek edinmek ya da kariyerinde ilerlemek için kişisel gelişimine önem verdiği için İSMEK’e başvuran İstanbulluların büyük bir bölümü 20-30 yaş aralığında yer alıyor.

1996 yılından bu yana 2 milyonu aşkın kişiye eğitim veren İSMEK’in her yıl eylül ayında başlattığı kayıtları, 2015’te de 16 yaş üstü İstanbulluların eğitim tercihlerini ortaya koyuyor.  2015-2016 eğitim döneminde 400’den fazla branşta eğitim verecek İSMEK’e ilk bir ayda 234 bin İstanbullu başvuruda bulundu. Kişisel gelişim, meslek edinmek, sağlıklı yaşam ya da içindeki yeteneği keşfedip geliştirmek isteyenler en çok bilgisayar ve İngilizce kurslarına başvuruyor. İstanbulluların, İngilizcenin ardından en çok öğrenmek istediği dil ise Arapça.

İğne oyası, diksiyon, kadın giysileri dikimi İstanbulluların en çok tercih ettiği branşların başında gelirken bu eğitimleri pilates, fitness gibi sağlıklı yaşam için alınan eğitimler takip ediyor. Fotoğraf çekimi, guaj boya resim branşları da İstanbulluların yoğunlukla tercih ettiği branşlar arasında geliyor.

Emlak Danışmanlığı Meslek Eğitimleri Arasında Öne Çıkıyor

Gelişen inşaat sektörüyle birlikte kalifiye eleman açığı artan iş kollarından “Emlak Danışmanlığı” eğitimi de İSMEK’in en çok tercih edilen eğitimleri arasında. Meslek edinmek ya da mesleğini değiştirmek isteyen, gayrimenkul yatırımlarını bilinçli yapmak isteyen ya da hâlihazırda emlak danışmalığı yapan ancak bu konuda sertifikası bulunmayan İstanbullular bu eğitimi de tercihlerinde üst sıralara taşıdı.

İSMEK’e Online Kayıt Kolaylığı

Sene boyu devam eden İSMEK kayıtlarında, branşların kontejanı dolmadan kaydolabilmek için önce www.ismek.org adresinden bir ön kayıt yaptırmak gerekiyor. Sonra ise nüfus cüzdanı fotokopisi ile gitmek istenilen kurs merkezine şahsen gitmek yeterli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.