KYK burs ve kredi başvurularusunda geç kalmayın

universiteler_de_bin_kisilik_yurt_yapiliyor_h_407020 bir_tikla_kredi_ve_burs_sonucunu_ogren_h31915 kyk-burs-ve-kredi-basvurulari-nasil-yapilir--6191236

KYK 2015-2016 burs ve kredi başvuruları başladı. KYK burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler 4 Kasım’a kadar başvuruda bulunabilirler. KYK burs ve kredi başvurusu için ne yapmak gerkiyor?

Üniversitete eğitimler başladı. Üniversitede okuyan öğrenciler için en büyük sorunlardan biri nerede kalacağını ayarlayamamış olmasıdır. Kredi ve yurtlar kurumunun yurtlarında öğrenciler kalabilir. Okullar açılmadan önce öğrenciler bu yurtlara başvurularını gerçekleştirdiler. Bazı öğrenciler yedek kalırken bazı öğrenciler ise yurtlara yerleşebildi. Yurtlara yerleşemeyen öğrenciler ise yedek olarak beklemelidir. Yurtlarda yer açıldıkça sırayla yurda girebilirsiniz. Yurtlara giremeyen öğrenciler ve başvuruyu kaçıran öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu tekrar başvuru açmıştır. Sürekli devam eden bu başvuruları kredi ve yurtlar kurumu en son 6. yedek başvuruyu yapmıştır. Yurt yerleştirme 6. yedek sonucunu öğrenmek isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinden başvuru sonucunu öğrenebilirler.

KYK Burs Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Kredi ve Yurtlar kurumu  kalacak yer hizmeti sunduğu gibi ayrıca öğrenciler için maddi destek de olur. Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversiteyi kazanan öğrenciler için kredi ve burs desteği vermektedir. Öğrenciler burs ve kredi başvurusunu gerçekleştirerek Kredi ve Yurtlar Kurumunun kredi ve burs hizmetlerinden yararlanabilirler. Burs başvurusunu gerçekleştiren öğrencilerden hepsine burs çıkmayabilir. Öğrencilerin durumuna göre öğrenciye ya burs yada kredi çıkmaktadır. Burs çıkan öğrencilerin aldıkları bursu geri ödeme zorunluluğu yoktur. Ama kredi çıkan öğrenciler aldıkları kredileri okul bittikten sonra Kredi ve Yurtlar Kurumuna geri ödemeleri gereklidir. Kredi ve burs başvurusunu Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi başvurularının  ekim ayından itibaren başlayacağını duyurmuştur ama daha burs başvuruları başlamış durumda değildir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü e-devlet sisteminde dahil olduğu için yurt ve burs başvurusunu E-Devlet sistemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine E-Devlet ana sayfasında yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada E-Devlet sistemine 4 farklı giriş yolu bulunmaktadır. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünü bulmalısınız ve alt seçeneklerinden yurt ve burs başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.