Rus Uçağı 224 Yolcusuyla Mısır’da Sina Çölüne Düştü

Sharm-el Şeyh’ten havalanan Rus Metrojet Havayolları’na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Mısır sınırlarında bulunan Sina Çölü’ne düştü. Uçakta mürettebat ve yolcu toplamının 224 kişi olduğu belirtildi.

Mısır’ın turizm merkezi Sharm-el Şeyh’ten havalanan ve Rusya’nın Saint Petersburg kentine giden bir yolcu uçağının Sina Yarımadası’nda düştüğü belirtildi. Uçak, Mısır hava sahasını Akdeniz üzerinde terk edip Türk hava sahasına girecekti.

Rus Metrojet (diğer ismi Kolavia)
Havayollarına ait 9268 sefer sayılı yolcu uçağının Sharm-el Şeyh Uluslararası Havaalanı’ndan kalktıktan yaklaşık 23 dakika sonra radar radarda gözükmediğini açıklanmıştı.

Reuters’ın Rus Ria haber ajansına dayandırdığı bilgiye göre, Airbus A-321 tipi yolcu uçağı, 17’si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatla toplam 224 kişi taşıyordu. Düşen uçaktaki yolcuların çoğunun Rus turistler olduğu açıklandı. Uçaktakilerin tamamının kazada hayatını kaybettiği sanılıyor.

Rus charter yani tarifesiz hava taşımacılığı yapan Metrojet şirketine ait A321 tipi uçağın EI-ETJ tescilli ve 1997 yılında imal edildiği açıklandı. Uçağın eski bir uçak olduğu ve kazaya uçağın motorundaki teknik bir arızanın sebep olmuş olabileceği belirtildi.

Mısırlı yetkilileri verdikleri ilk bilgilerde, uçağın ülke hava sahasını terk etmek üzere olduğu ve Türk Hava Trafik Kontrol Merkezi ile temasa geçmesi gerektiği bölgede radardan kaybolduğunu iddia etmişti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri ise Rus uçağının Türk hava sahasına girmediğini belirtti.

ENKAZA ULAŞILDI, YOLCULARDAN KURTULAN YOK

Mısır hükümeti Rus uçağın Sina’nın merkezinde düştüğünü doğruladı. Mısır hükümetinin resmi açıklamalarına göre, Başbakan Şerif İsmail uçağın düşmesinin ardından kriz komitesini çağırdı. Rus yolcu uçağının parçaları Mısır’da bulunan Sina Yarımadası’nın merkezinde bulundu.

Mısırlı yetkililer, uçağın El Ariş’e yaklaşık 100 km uzağa düştüğünü açıkladı. Uçağın tamamen zarar gördüğünü belirten yetkililer, “Uçakta bulunan yolcuların hepsi büyük ihtimalle hayatlarını kaybettiler” dedi.

Reuters, hayatını kaybeden yolcuların Kahire’ye transfer edilmeye başlandığını duyurdu. Arama kurtarma ekibi en az beş çocuğun cansız bedenine ulaştı. İkiye ayrılan uçaktaki yolcular koltuklarına kemerli halde bulundular.

‘TERÖRİST SALDIRI İHTİMALİ DÜŞÜNÜLMÜYOR’

Sky News Arabia Mısır’daki kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde, düşen uçağın Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bulunan teröristler tarafından vurulma ihtimalinin olmadığını belirtti.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Mısır’da bulunan Rusya Büyükelçiliği yetkililerinin Rus uçağının durumunu araştırmaya başladıklarını bildirdi.

Zaharova, “Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ‘Kolavia’ Rus havayolu şirketine ait uçağın durumunu araştırıyor. Kesin bilgi elde edildiğinde basına açıklama yapılacak” dedi.

UÇAĞIN PİLOTU KAHİRE’YE İNMEK İSTEDİ

Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinden Rusya’nın St. Petersburg kentine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra Sina Yarımadası’nda düşen uçakla idinilen bilgiye göre uçağın pilotu kalkışın ardından rotasını değiştirmeyi istedi ve teknik sorunlardan dolayı Mısır’ın başkenti Kahire’ye iniş yapmayı talep etti.

Şarm El Şeyh havalimanından yapılan açıklamada, “Uçağın kalkmasının ardından pilot bağlantıya geçti ve teknik sorunu bildirdi. Rotayı değiştirmeyi ve Kahire havalimanında iniş talep etti. Daha sonra bağlantı koptu” denildi.

DÜŞEN UÇAK DAHA ÖNCE ONUR AIR HAVAYOLLARINDA HİZMET VERDİ

Sina Çölü’nde düşen Airbus A321 tipi uçak, 1997 yılında imal edildi. İlk uçuşunu 9 Mayıs 1997’de yaptı. ILFC finansal kiralama şirketine ait olan uçak, 2003 yılında Onur Havayolları tarafından kiralandı. 220 koltuklu A321, TC-OAE tescili ile 2012 yılına kadar uçtu. Daha sonra 663 imalat numarasına sahip uçak Kolavia tarafından kiralandı. Rus tescili EI-ETJ oldu.

Eski adı Kolavia olan Metrojet, 2009 yılında, Onur Havayolları’nın da sahibi olan Cankut Bagana tarafından kuruldu. Havayolu, kuruluşu sırasında iki Airbus A320 tipi uçağı da Onur Air’den kiralamıştı. Rusya’da charter olarak adlandırılan tarifesiz seferler yapan şirket, 2014’te adını ‘Metrojet’ olarak değiştirdi. Halen havayolunun filosunda 5 adet A321 ile iki adet CRJ200 tipi toplam 7 uçak bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.