Taksim İstiklal Caddesi’nde canlı bomba saldırısı!

İstanbul Taksim’deki canlı bomba saldırısının yankıları sürüyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki canlı bomba saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı. 24’ü yabancı uyruklu 39 kişinin tedavisi sürüyor.İçişleri Bakanlığı saldırıyı gerçekleştiren örgütün DAEŞ olduğunu belirtti. Canlı bombanın kimliği ise kesinleşti.

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısında teröristle birlikte 5 kişi hayatını kaybetti, 7’si ağır 39 kişi yaralandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı önünde saat 10.50 civarında patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans, polis ve UMKE ekibi sevk edildi.

İstanbul Valisi: Patlamanın nedeni canlı bomba
İlk incelemelerin ardından patlamanın canlı bomba saldırısı olduğu belirlendi. Canlı bomba dahil 4 kişi olay yerinde, 1 kişi hastanede hayatını kaybetti. 24’ü yabancı uyruklu 39 yaralı hastanelere sevk edildi.

Yaralıların 17’si Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 7’si Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2’si İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde, 1’i Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 3’ü Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 3’ü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2’si İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde, 1’i Eyüp Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.
Yaralıların 7’sinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Soruşturmayı yürütmek üzere Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda görevli 5 savcı görevlendirilirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, İstiklal Caddesi’ndeki patlamaya ilişkin soruşturma dosyası kapsamında yayın yapılmasını yasakladı.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Ala açıklamasında “Taksim saldırısını gerçekleştiren terörist 1992 doğumlu Mehmet Öztürk’tür. Eldeki mevcut bulgular teröristin DAEŞ terör örgütü ile bağlantılı olduğunu göstermektedir” dedi.

‘İstiklal’ bombacısının kimliği kesinleşti
İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti.

Sosyal medya adreslerinden İstanbul’un başka ilçelerinde de patlamaların gerçekleştiğini yönünde gerçek dışı paylaşımlar yapıldığı gözlendi. Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Sosyal medyada hızla yayılan bir konu var, Nişantaşı’nda, Bayrampaşa’da vesaire İstanbul’un değişik yerlerinde de bombaların patladığı şeklinde, bunlar tamamen asılsızdır. Böyle bir haber, böyle bir olay yok şu an itibarıyla” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da aralarında bulunduğu spor kulüpleri ve sivil toplum örgütü saldırıya ilişkin kınama mesajları yayımladı. Beyoğlu’ndaki terör saldırısı dolayısıyla, bugün ve yarın yapılması planlanan bazı etkinlikler iptal edildi.
İstanbul Valisi yaptığı açıklamada Patlamanın nedeni canlı bomba dedi.

Canlı bombanın hedefi turistler miydi?

CANLI BOMBA O MU?
İddialara göre, canlı bombanın patladığı olay yerinde elde ettiği deliller üzerinden M.Ö’nün ismine ulaşan polis, eldeki fotoğraflar ve görüntüleri M.Ö’nün Gaziantep’teki ailesine gösterdi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği fotoğrafları ailesi de teyit etti.

Dış basın flaş koduyla duyurdu! İstiklal Caddesi’nde patlama.
EMNİYET YETKİLİSİ AÇIKLADI: ‘IŞİD GİBİ GÖRÜNSE DE …’
Fotogalerihaber’in emniyet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, saldırıda PKK ve IŞİD terör örgütü üzerinde duruluyor.
Hain saldırı gerçekleştiren intihar bombacısının kimliği (parmak izi üzerinden bulunmaya çalışılıyor) belirlenemediği için hangi örgüt olduğu henüz belli değil.
Emniyet her iki terör örgütünü de araştırıyor. Saldırının turist kafilesinin yakınlarında olması IŞİD’i saldırısı olarak görünse de, diğer kanlı terör örgütü PKK/TAK üzerinde de araştırma yapılıyor.
Resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiğini söyleyen emniyet yetkilileri, sosyal medya üzerinden paylaşılan kişi ve fotoğraflara itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Hükümet’ten patlama sonrası ilk açıklama geldi.

İstanbul’da canlı bomba şoku!
SORUŞTURMAYI 5 SAVCI YÜRÜTECEK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılığın, terör saldırısı üzerine başlattığı soruşturmayı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda görevli 5 savcı yürütecek. Başsavcı Hadi Salihoğlu da saldırının meydana geldiği Beyoğlu Kaymakamlığı önüne gelerek, bilgi aldı.
İstanbul Valisi Şahin’den ilk açıklama! “Nişantaşı iddiaları asılsız”
3 yaralı Şişli Etfal’den başka hastanelere sevk edildi
BEYOĞLU İstiklal Caddesi’nde meydana gelen canlı bomba saldırısında yaralanan ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 16 yaralıdan 3 kişi kendi istekleriyle ambulansla farklı hastanelere sevk edildi. 1 kişi ise taburcu oldu. Sevk edilen yaralılardan bir kişinin adının Abraham Ramhi olduğu öğrenildi. Hastanedeki yaralıları ziyarete gelen Vali Vasip Şahin hastane çıkışında basın mensuplarına bilgi verdi. Şahin 4 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

KÜÇÜK ASYA YOĞUN BAKIMDA
Saldırının en küçük kurbanı 2,5 yaşındaki Asya ile ilgili bilgi veren Vali Şahin, “Ameliyatı yapıldı, yoğun bakımda tutuluyor. Gerekli tedavilerinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu olmasını diliyoruz” dedi. Asya’nın 7 yaşındaki ablası Elçin ile annesi Çilem Başaran’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Başaran ailesinin en küçük üyesi Asya’yı bekleyen yakınlarının hastane önündeki endişeli bekleyişi sürüyor.
“Canlı bomba erken patladı” iddiaları

Almanya: İstiklal’deki saldırıda yaralananlar arasında Alman vatandaşı yok
Sabah saatlerinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen saldırıda yaralananlar arasında Alman vatandaşı bulunmadığı açıklandı.
Alman Dışişleri Bakanlığı, 5 kişinin öldüğü ve 36 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısında yaralılar arasında 1 Alman vatandaşı olduğu bilgisini yalanladı. Yaralılar arasında Alman vatandaşının bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.
Canlı bomba saldırısında yaralanan yabancı uyruklu 12 kişi arasında bir kişinin Alman uyruklu olduğu yönünde haberler paylaşılmıştı.
Saldırı sonrası tüm dünyadan kınama ve tepki mesajları geldi

İstanbul Beyoğlu’nda düzenlenen terör saldırısı sonrası tüm dünyadan kınama ve tepki mesajları geldi.
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan açıklamada, İstanbul’un turistik bölgesinin başka bir bombalı saldırıya hedef olduğu belirtildi. Saldırının sonuçlarının çok dramatik olduğu kaydedilen açıklamada, ölenlerin ailelerine ve dostlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilendi.
“AB olarak, Türkiye’ye verdiğimiz süregelen dayanışma ve desteğimizi yineliyoruz.” denilen açıklamada, Türkiye’nin de aynen tüm uluslararası toplum gibi terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu vurgulandı.
AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Twitter mesajında, İstanbul’daki terör saldırısını şiddetle kınayarak kurbanların ailelerinin acısını paylaştığını bildirdi.
AB Komisyonu’nun Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos da saldırıyı sert şekilde kınayarak terörle ortak mücadelenin devam edeceğini vurguladı.
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da “İstanbul’daki menfur intihar terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi sunuyorum ve yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den kınama
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, Beyoğlu’ndakinin masum siviller ve NATO müttefiki Türkiye’yi hedef alan başka bir terör saldırısı olduğunu kaydederek, kurbanların aileleri ve Türk halkının acısını paylaştığını belirtti.
NATO Genel Sekreteri, “Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. Tüm NATO müttefikleri, Türkiye’nin yanında ve terörün her türlüsüyle mücadelede birlikte duruyor.” dedi.

ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda saldırıyı kınadı
ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından İngilizce ve Türkçe yayımlanan mesajda, “İstiklal’deki patlamanın şoku ve üzüntüsü içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin yasını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” denildi.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da “Bu menfur ve alçak saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyorum. Fransa, terörizm ile mücadelede Türkiye ve Türk halkı ile dayanışma içindedir” ifadelerini kullandı.
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah İstanbul’da yaşanan anlamsız bombalamayı kınıyorum. Türk halkıyla dayanışma içindeyim” mesajını verdi.
İngiltere’nin AB’den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da saldırıyı Hammond gibi “anlamsız” diye nitelendirerek, “İngiltere Türk dostlarının bu zor zamanda yanındadır ve sorumluların izinin sürülmesinde gerekebilecek her türlü yardıma hazırdır. Birlik, sükunet ve kararlılık ile terörizm tehdidini yenebiliriz.” ifadesini kullandı.
Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bugün İstiklal’de yaşanan patlama dolayısıyla çok üzgünüm. Düşüncelerim olaydan etkilenenler ve aileleriyle” dedi.
İrlanda Dışişleri Bakanı Charlie Flanagan, yayımladığı taziye mesajında, “Bugün İstanbul’un merkezindeki korkunç bombalı saldırıdan dolayı son derece üzgünüm. İrlanda’nın Büyükelçisi Brendan Ward ile görüştüm. Saldırıda yaralananlar arasında bazı İrlanda vatandaşlarını da bulunduğuna dair bilgimiz var.” açıklamasında bulundu.

Arnavutluk, Kosova, Litvanya ve Gürcistan’dan tepkiler
Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, terör saldırısı nedeniyle şokta olduğunu ifade ederek Türk halkının acısını paylaştığını belirtti.
Margvelaşvili, Gürcistan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden “Türkiye’de İstanbul’da masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan terör eyleminden dolayı şoktayım. Gürcü halkı adına dost Türk halkının acısını paylaşıyorum ve Türk hükümetine uluslararası terörle mücadelede somut destek verdiğimizi tasdik ediyorum.” açıklamasında bulundu.
Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili de mesajında “Son dönemlerde Türkiye’yi sarsan terör saldırıları, son derece endişe vericidir.” ifadesini kullanarak Türk halkının bu zor durumdan çıkacağına inandığını kaydetti. Kvirikaşvili, Türk hükümetinin uluslararası ortaklarıyla terörü durduracağından emin olduğunu vurguladı.
Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi ve Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Twitter mesajlarında, acıları paylaştıklarını ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da Twitter mesajında, “İstanbul’da meydana gelen aşağılık terör saldırısının şiddetle kınıyoruz. Türkiye ve uluslararası toplumunun terörle mücadelesinde yanındayız.” ifadesine yer verdi.

Pakistan ve İran’ın Ankara Büyükelçilikleri taziyelerini bildirdi
Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre, saldırı nedeniyle büyük üzüntü ve keder duyulduğu belirtildi.
Açıklamada, “Olayda yakınını kaybeden ailelere ve Türkiye’nin kardeş halkına ve hükümetine en içten samimiyetlerimizi ve başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Aynı zamanda yaralananların en kısa zamanda iyileşmesi için dua ediyoruz. Pakistan bu terör eylemini en şiddetli şekilde kınamakta ve tüm biçimleri ve ifade şekilleriyle terörizme lanet ettiğini yeniden ifade etmektedir. Her zaman olduğu gibi, Pakistan Türkiye’nin kardeş insanlarıyla dayanışma içerisindedir ve şu inancında yanılmamaktadır ki terörizme karşı kararlı mücadelelerinde başarılı olacaklar ve kararlı bir şekilde bu belayı defedeceklerdir.” denildi.
İran’ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İran’ın Türkiye devleti ve milletinin acısını paylaştığı kaydedilerek, “İstanbul’da cani bir şekilde gerçekleştirilen bombalı eylem, şiddet ve aşırıcılığın gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Söz konusu eylemi, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak kınar, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletine başsağlığı dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Kuveyt ve Ürdün saldırıyı kınadı
Ürdün Haber Ajansı PETRA’nın haberine göre, Enformasyon Bakanı Muhammed el-Mumuni, İstanbul’da masum insanları hedef alan saldırıyı kınadı ve Türk hükümetine destek mesajı verdi. Mumuni, ölenlerin yakınlarına başsağlığı yaralananlara da acil şifa dileğinde bulunurken, Ürdün’ün kaynağı ne olursa olsun şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu ifade etti.
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında menfur saldırıyı kınadı ve Kuveyt’in teröre karşı tavrını vurguladı.
İstanbul’da canlı bomba şoku!

İstanbul Valisi Şahin’den ilk açıklama! “Nişantaşı iddiaları asılsız”
Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadavi mesaj yayımladı
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadavi tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenlerin, “güvenlik ve istikrarı hedef alan suçlular” olduğu belirtildi.
Saldırının, sadece Türkiye’nin değil tüm ümmetin düşmanlarına hizmet ettiğe işaret edilen açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarını yıkmak için çalışan teröre karşı verilen mücadelede Türk halkı tek vücut olmalı ve birlikte hareket etmeli.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.