Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır?

Zehirli mantar, sahte içki derken Türkiye’de zehirli ölümler oldukça arttı.

Zehirli mantarın tehlikesi oldukça fazladır ve ağrılı bir son zehirlenen kişiyi bekleyebilir. Peki bu tehlikeye karşı kimilerine göre vazgeçilmez olan eşsiz mantar keyfinden vazgeçecek miyiz? Kimine göre evet, kimine göre hayır.

Öncelikle emin olmadığınız hiçbir mantarı yememelisiniz.

Mantar bilginiz yok ise kültür mantarını tercih etmelisiniz.

Mantarlar birbirine çok benzeyebileceği için insanlar kesinlikle emin olmadan veya görüntüsünü benzeterek mantar yiyip zehirlenebiliyorlar. Bu yüzden burada sunacağımız mantar görsellerinden faydalanmanızı doğru bulmuyoruz. Kesinlikle bildiğiniz mantarları toplayıp tüketiniz.

kanlica-mantari-vs-kultur-mantari_541458 kayin-kutugunde-yaprak-mantari-yetistirdi-90144-1 kultur3-24072014 MANTAR_1 samsun-kavak-mantari2 truf-mantari türüf mantarı1 Urla-20120224-002113 wm_normal_8941-kanl_ca_mantar cimenmantari DSC_00242 istridye_mantari_yetistiriciligi

MANTAR ZEHİRLENMESİ DURUMUNDA 114’Ü ARAYIN

Bazı mantar türlerindeki zehirlenme belirtileri 2 saat içinde ortaya çıkarken, bazılarında ise bu süre 6 saati buluyor. Mantar zehirlenmeleri durumunda, yurttaşlar Sağlık Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığı bünyesindeki Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni 114 nolu hattan arayarak yardım alabiliyor.

 

1 Yorum

  1. Babamın köyünde bir aile yok olmuştu. Kltür mntrından şşmayın derim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.